
Święta, święta i po świętach. Kończą się tak samo szybko jak się zaczynają. Dużo jedzenia i picia, po drodze wizyta w kościele i spotkania z rodziną. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ten okres obchodzą mieszkańcy małej wyspy wulkanicznej znajdującej się 5,5 h lotu samolotem od Polski?
Dzisiaj, już po całym obrzastwie i pijaństwie chcę podzielić się z Wami informacjami na temat "Semana Santa" ("Święty Tydzień"/Wielki Tydzień) w tropikach.
Początki tradycji wielkanocnych na Gran Canarii w jej stolicy Las Palmas datuje się na rok 1478. Zapoczątkowali to Dominikanie i Franciszkanie, którzy byli bardziej zaangażowani w kult pasyjny, wraz z zakończeniem Rekonkwisty na wyspie.
Przed rokiem 1579 został założony klasztor pustelniczy w Veguecie (obecnie najstarsza dzielnica Las Palmas) kultu Najświętszego Chrystusa z Vera Cruz (Santísimo Cristo de la Vera Cruz). Było to zgromadzenie krwi, gdzie bracia biczowali się podczas procesji wychodzącej na ulice Veguety.
W roku 1587, kardynał Alejandro Farsenio, biskup Ostiy, wysłał uroczysty dokument do Las Palmas, w którym braterstwo Ukrzyżowanego z klasztoru San Francisco de Asís de Las Palmas otrzymało łaski duchowe udzielone przez papieża Grzegorza XIII za swoje czyny.
Tradycja La Semana Santa w Las Palmas formowała się przez wieki. Ten okres dzieli się na cztery epoki od roku 1599. W tej ostatniej, której początek datuje się na 1835 rok, jako pierwszy na Wyspach Kanaryjskich został zniesiony zarząd Wielkiego Tygodnia (La Junta de Semana Santa).
Pierwszy przejaw wprowadzenia w życie tej decyzji nastąpił w roku 1928 na prośbę Cabildo Catedral de Canarias (Katedry Centralnej), gdy zaczęła się historia procesji porannej w Wielki Piątek, w której były wsytawiane obrazy Najświętszego Chrystusa z Kapitularzu (Santísimo Cristo de la Sala Capitular) oraz Matki Boskiej Bolesnej z Lujan (Nuestra Señora de los Dolores de Luján).
W Hiszpanii na dobrą sprawę nie obchodzi się drugiego dnia świąt, a Wielki Tydzień wygląda tak:
Niedziela Palmowa:
W Las Palmas, rano wyrusza procesja Pana na Osiołku (Señor en la Burrita), która wychodzi z pustelni w San Telmo i przemierza ulice stolicy wraz z figurą Jezusa na osiołku. Odbywa się również Eucharystia w parku San Telmo.Po południu z parafii Santo Domingo de Guzmán w Veguecie ma miejsce la la estación de penitencia (procesja pokutna) Bractwa Chrześcijańskiego Veguety do Katedry Kanaryjskiej.
Wraz z wiernymi podąża Nuestro Padre Jesús de la Salud oraz María Santísima de la Esperanza.
Wielka Środa:
Procesja Santo Encuentro, inaczej nazywana "Del Paso" (Procesión del Santo Encuentro de Nuestro Señor Jesucristo) rozpoczyna się o 20.30 w parafii Santo Domingo de Guzmán (sąsiedztwo Veguety). Uczestnicy przechodzą przez okolice historycznego centrum dzielnicy, między innymi Cristo y la Virgen en la Plaza Mayor de Santa Ana, odbywając później procesję pokutną w Katedrze Kanaryjskiej.Również z pustelni w San Telmo, starodawnej kaplicy Marynarzy, ma miejsce uroczysta procesja Nuestra Señora de los Dolores de Triana (Matki Bolesnej z Triany) oraz procesja pokutna w sanktuarium San Antonio de Padua.
Wielki Czwartek:
Ten dzień jest znany w Las Palmas z widoków siedmiu pomników, które przygotowują parafie i kościoły oraz organizacje okolic Veguety i Tirany. O godzienie 23.50 ma miejsce odśpiewanie pieśni na cześć Santísimo Cristo del Buen Fin (Jezusa Ukrzyżowanego) w kaplicy Ducha Świętego.Wielki Piątek:
Również jak i w Polsce ma miejsce Droga Krzyżowa o poranku. Wraz z wiernymi ulice przechodzi wizerunek ukrzyżowanego Jezusa o naturalnych wymiarach po ulicach Veguety.O godzinie 11:00 wychodzi z Katedry Kanaryjskiej procesja Las Mantillas. Podczas tego wydarzenia tradycją jest, że kobiety okryte chustą kanaryjską towarzyszą wizerunkowi ukrzyżowanego Chrystusa, a kobiety w czarnym welonie podążają za wizerunkiem Matki Boskiej Cierpiącej.
Po południu czas na kolejną procesję, tym razem Magna Interparroquial (zalukaj). Uczestnikami są wierni z trzech parafii Veguety, Santo Domingo , San Agustín y San Francisco de Asís. Każda z nich również wprowadza na ulicę różne wizerunki świętych, Matki Boskiej oraz Jezusa Chrystusa.
W ten dzień procesje się kończą i zaczyna się Wielka Sobota, która jak i u Nas jest dniem ciszy, odprawiane są nabożeństwa. W Wielką Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego również możemy napotkać się na eucharystie lecz nie o 6:00 rano.
Jak widać, z kościelnego punktu widzenia Kanaryjczycy uwielbiają procesje, cały czas, całe dnie, całe noce jak i również figury Matki Boskiej oraz Jezusa. To, co Wam przedstawiłam to nie wszystko;) Nie zapominajmy o innych miastach i wioskach, gdzie również kultywuje się te tradycje.
Także chcę wspomnieć o pewnej charakterystycznej rzeczy, która towarzyszy hiszpańskim duchownym, mianowicie wysokie kaptury będące częścią stroju, który jest zakładany podczas obchodów. Z organizacje procesji Wielkiego Tygodnia odpowiedzialne są bractwa pokutne, gdzie zakonnicy odziani są w tuniki i kaptury (capirotes). Historia głosi, że to właśnie na wzór zakonnych szat Ku Klux Klan stworzył swoje stroje.
Oprócz oficjalnych obchodów, jak Kanaryjczycy spędzają Wielkanoc?
Jak sami wiecie, temperatura tam panująca jest nieco wyższa niż +15, więc dużo mieszkańców postanawia udać się na "weekendowy wypad" poza miasto i docierają na południową cześć wyspy El Sur, gdzie mogą uprawiać plażnig-smażnig do oporu w kurortach takich jak Playa Del Ingles, Puerto Rico czy Arguineguin. (W tej części wyspy nie spotkacie procesji.) Wraz ze swoimi rodzinami spotykają się nad oceanem by odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Popularne jest również wychodzenie "na miasto", czy dancing i baring. W piątek i sobotę kluby i bary są przepełnione do wczesnych porannych godzin a zabawa trwa w najlepsze.
Mówiąc o świętach nie możemy zapomnieć o jedzeniu. Przygotowałam kilka tradycyjnych potraw, które spożywa się w Hiszpanii podczas tego okresu:
Sancocho Canario
Skoro jesteśmy na Gran Canarii zacznę od typowego dania pochodzącego z tych stron.Zawiera ono w sobie rybę zwaną Cherne, bata, ziemniaki odmiany Cara lub King Edward, gofio, (o tym w nadchodzących publikacjach), jeden dojrzały banan.
By nadać potrawie jeszcze lepszego smaku przygotowuje się do tego mojo canario, swojego rodzaju zielony sos kanaryjski o czosnkowym smaku (o tym również w nadchodzących publikacjach).

El potaje de vigilia
Jest to gulasz rybny, który podaje się w piątek w związku z nakazem spożywania potraw bezmięsnych.Łączy on rybę Bacalao przygotowaną dzień wcześniej, ciecierzycę, białą fasolę, kiście szpinaku, cebulę, czosnek, ocet i paprykę. Całość jest gotowana.
Torrijas
Coś słodkiego po daniu głównym. Jedno z najpopularniejszych dań, w którego skład wchodzą kromki chleba nasączone mlekiem i słodkim winem by następnie obtoczyć w jajku i smażyć przez maksymalnie 2 minuty. Po tej czynności, chleb osładza się miodem, cukrem lub innym syropem i posypuje się cynamonem.

Leche frita
Również jak torijjas jest to potrawa bardzo kaloryczna, ponieważ smaży się ją.
By przygotować "smażone mleko" potrzebujemy połączyć mleko ze skórką z cytryny, cynamonem i wanilią a następnie wrzucić na gorący olej. Po wystudzeniu całość porcjuje się i mrozi.
Las Patatas viudas
To danie zawiera w sobie ziemniaki, które gotuje się a następnie kroi. W skład wchodzi również czosnek, liść laurowy, cebula, słodka papryka, sól, oliwa z oliwek, wino, migdały.
Może sami przygotujecie coś z listy najpopularniejszych dań na kolejne celebracje!
0 komentarze:
Prześlij komentarz