Semana Santa- czyli jak obchodzi się Wielkanoc na Gran Canarii





Święta, święta i po świętach. Kończą się tak samo szybko jak się zaczynają. Dużo jedzenia i picia, po drodze wizyta w kościele i spotkania z rodziną. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ten okres obchodzą mieszkańcy małej wyspy wulkanicznej znajdującej się 5,5 h lotu samolotem od Polski?

Dzisiaj, już po całym obrzastwie i pijaństwie chcę podzielić się z Wami informacjami na temat "Semana Santa" ("Święty Tydzień"/Wielki Tydzień) w tropikach.


Początki tradycji wielkanocnych na Gran Canarii w jej stolicy Las Palmas datuje się na rok 1478. Zapoczątkowali to Dominikanie i Franciszkanie, którzy byli bardziej zaangażowani w kult pasyjny, wraz z zakończeniem Rekonkwisty na wyspie.


Przed rokiem 1579 został założony klasztor pustelniczy w Veguecie (obecnie najstarsza dzielnica Las Palmas) kultu Najświętszego Chrystusa z Vera Cruz (Santísimo Cristo de la Vera Cruz). Było to zgromadzenie krwi, gdzie bracia biczowali się podczas procesji wychodzącej na ulice Veguety.


W roku 1587, kardynał Alejandro Farsenio, biskup Ostiy, wysłał uroczysty dokument do Las Palmas, w którym braterstwo Ukrzyżowanego z klasztoru San Francisco de Asís de Las Palmas otrzymało łaski duchowe udzielone przez papieża Grzegorza XIII za swoje czyny.


Tradycja La Semana Santa w Las Palmas formowała się przez wieki. Ten okres dzieli się na cztery epoki od roku 1599. W tej ostatniej, której początek datuje się na 1835 rok, jako pierwszy na Wyspach Kanaryjskich został zniesiony zarząd Wielkiego Tygodnia (La Junta de Semana Santa).


Pierwszy przejaw wprowadzenia w życie tej decyzji nastąpił w roku 1928 na prośbę Cabildo Catedral de Canarias (Katedry Centralnej), gdy zaczęła się historia procesji porannej w Wielki Piątek, w której były wsytawiane obrazy Najświętszego Chrystusa z Kapitularzu (Santísimo Cristo de la Sala Capitular) oraz Matki Boskiej Bolesnej z Lujan (Nuestra Señora de los Dolores de Luján).


W Hiszpanii na dobrą sprawę nie obchodzi się drugiego dnia świąt, a Wielki Tydzień wygląda tak:

Niedziela Palmowa:

W Las Palmas, rano wyrusza procesja Pana na Osiołku (Señor en la Burrita), która wychodzi z pustelni w San Telmo i przemierza ulice stolicy wraz z figurą Jezusa na osiołku. Odbywa się również Eucharystia w parku San Telmo.




+



Po południu z parafii Santo Domingo de Guzmán w Veguecie ma miejsce la la estación de penitencia (procesja pokutna) Bractwa Chrześcijańskiego Veguety do Katedry Kanaryjskiej.


Wraz z wiernymi podąża Nuestro Padre Jesús de la Salud oraz María Santísima de la Esperanza.

Wielka Środa:

Procesja Santo Encuentro, inaczej nazywana "Del Paso" (Procesión del Santo Encuentro de Nuestro Señor Jesucristo) rozpoczyna się o 20.30 w parafii Santo Domingo de Guzmán (sąsiedztwo Veguety). Uczestnicy przechodzą przez okolice historycznego centrum dzielnicy, między innymi Cristo y la Virgen en la Plaza Mayor de Santa Ana, odbywając później procesję pokutną w Katedrze Kanaryjskiej.


Również z pustelni w San Telmo, starodawnej kaplicy Marynarzy, ma miejsce uroczysta procesja Nuestra Señora de los Dolores de Triana (Matki Bolesnej z Triany) oraz procesja pokutna w sanktuarium San Antonio de Padua.

Wielki Czwartek:

Ten dzień jest znany w Las Palmas z widoków siedmiu pomników, które przygotowują parafie i kościoły oraz organizacje okolic Veguety i Tirany. O godzienie 23.50 ma miejsce odśpiewanie pieśni na cześć Santísimo Cristo del Buen Fin (Jezusa Ukrzyżowanego) w kaplicy Ducha Świętego.

Wielki Piątek:

Również jak i w Polsce ma miejsce Droga Krzyżowa o poranku. Wraz z wiernymi ulice przechodzi wizerunek ukrzyżowanego Jezusa o naturalnych wymiarach po ulicach Veguety.


O godzinie 11:00 wychodzi z Katedry Kanaryjskiej procesja Las Mantillas. Podczas tego wydarzenia tradycją jest, że kobiety okryte chustą kanaryjską towarzyszą wizerunkowi ukrzyżowanego Chrystusa, a kobiety w czarnym welonie podążają za wizerunkiem Matki Boskiej Cierpiącej.




+




Po południu czas na kolejną procesję, tym razem Magna Interparroquial (zalukaj). Uczestnikami są wierni z trzech parafii Veguety, Santo Domingo , San Agustín y San Francisco de Asís. Każda z nich również wprowadza na ulicę różne wizerunki świętych, Matki Boskiej oraz Jezusa Chrystusa.

W ten dzień procesje się kończą i zaczyna się Wielka Sobota, która jak i u Nas jest dniem ciszy, odprawiane są nabożeństwa. W Wielką Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego również możemy napotkać się na eucharystie lecz nie o 6:00 rano.




Jak widać, z kościelnego punktu widzenia Kanaryjczycy uwielbiają procesje, cały czas, całe dnie, całe noce jak i również figury Matki Boskiej oraz Jezusa. To, co Wam przedstawiłam to nie wszystko;) Nie zapominajmy o innych miastach i wioskach, gdzie również kultywuje się te tradycje.

Także chcę wspomnieć o pewnej charakterystycznej rzeczy, która towarzyszy hiszpańskim duchownym, mianowicie wysokie kaptury będące częścią stroju, który jest zakładany podczas obchodów. Z organizacje procesji Wielkiego Tygodnia odpowiedzialne są bractwa pokutne, gdzie zakonnicy odziani są w tuniki i kaptury (capirotes). Historia głosi, że to właśnie na wzór zakonnych szat Ku Klux Klan stworzył swoje stroje.




+



Oprócz oficjalnych obchodów, jak Kanaryjczycy spędzają Wielkanoc?


Jak sami wiecie, temperatura tam panująca jest nieco wyższa niż +15, więc dużo mieszkańców postanawia udać się na "weekendowy wypad" poza miasto i docierają na południową cześć wyspy El Sur, gdzie mogą uprawiać plażnig-smażnig do oporu w kurortach takich jak Playa Del Ingles, Puerto Rico czy Arguineguin. (W tej części wyspy nie spotkacie procesji.) Wraz ze swoimi rodzinami spotykają się nad oceanem by odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Popularne jest również wychodzenie "na miasto", czy dancing i baring. W piątek i sobotę kluby i bary są przepełnione do wczesnych porannych godzin a zabawa trwa w najlepsze.


Mówiąc o świętach nie możemy zapomnieć o jedzeniu. Przygotowałam kilka tradycyjnych potraw, które spożywa się w Hiszpanii podczas tego okresu:

Sancocho Canario

Skoro jesteśmy na Gran Canarii zacznę od typowego dania pochodzącego z tych stron.

Zawiera ono w sobie rybę zwaną Cherne, bata, ziemniaki odmiany Cara lub King Edward, gofio, (o tym w nadchodzących publikacjach), jeden dojrzały banan.
By nadać potrawie jeszcze lepszego smaku przygotowuje się do tego mojo canario, swojego rodzaju zielony sos kanaryjski o czosnkowym smaku (o tym również w nadchodzących publikacjach).


El potaje de vigilia

Jest to gulasz rybny, który podaje się w piątek w związku z nakazem spożywania potraw bezmięsnych.

Łączy on rybę Bacalao przygotowaną dzień wcześniej, ciecierzycę, białą fasolę, kiście szpinaku, cebulę, czosnek, ocet i paprykę. Całość jest gotowana.



Torrijas


Coś słodkiego po daniu głównym. Jedno z najpopularniejszych dań, w którego skład wchodzą kromki chleba nasączone mlekiem i słodkim winem by następnie obtoczyć w jajku i smażyć przez maksymalnie 2 minuty. Po tej czynności, chleb osładza się miodem, cukrem lub innym syropem i posypuje się cynamonem.




Leche frita


Również jak torijjas jest to potrawa bardzo kaloryczna, ponieważ smaży się ją.

By przygotować "smażone mleko" potrzebujemy połączyć mleko ze skórką z cytryny, cynamonem i wanilią a następnie wrzucić na gorący olej. Po wystudzeniu całość porcjuje się i mrozi.




Las Patatas viudas


To danie zawiera w sobie ziemniaki, które gotuje się a następnie kroi. W skład wchodzi również czosnek, liść laurowy, cebula, słodka papryka, sól, oliwa z oliwek, wino, migdały.



+/+


Jak sami doświadczyliście, na Gran Canarii obchodzi się Wielkanoc dość podobnie jak w Polsce. Różnią się tylko potrawy i ilość procesji. Z własnego doświadczenia wiem, że jedzenie jest równie przyjemne w obu miejscach, a czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi bezcenny :).

Może sami przygotujecie coś z listy najpopularniejszych dań na kolejne celebracje!

0 komentarze:

Prześlij komentarz